رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:شنبه ٧ مهر ١٣٩٧ ساعت:١٣:١٠ شماره خبر:٥٤٢٦٣٦
     

چرا ایران نباید به انتخابات کنگره آمریکا امید ببنند؟


تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: افکار عمومی در تصمیم گیری و تصمیم سازی‌های مسوولان آمریکایی و سران کاخ سفید نقشی ندارند.

خبرگزاری فارس: تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: افکار عمومی در تصمیم گیری و تصمیم سازی‌های مسوولان آمریکایی و سران کاخ سفید نقشی ندارند.

محمودرضا امینی، تحلیلگر مسائل سیاسی با تاکید بر اهمیت رهنمود‌های اخیر مقام عظمای ولایت در حوزه ضرورت پیشرفت در حوزه دفاعی گفت: راه مقابله با تهدید‌های نظامی دشمن، افزایش توانمندی دفاعی و نظامی ایران است.

مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

فارس: رهبری معظم انقلاب در مراسم مشترک دانش آموختگی و تحلیف دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش به نکته مهمی در حوزه افزایش توانمندی دفاعی و نظامی اشاره فرموده و تاکید کردند که «نیرو‌های مسلح باید برای افزایش روزافزون ابتکارات، آمادگی‌ها و توانایی‌ها در میدان‌های علمی، سازمانی، رزمی و پیشرفت‌های گوناگون تلاش کنند». ترسیم این راهبرد از سوی فرمانده کل قوا با چه هدفی انجام شده است؟

امینی: در عرصه تعاملات بین المللی، قدرت همواره تعیین کننده است و هر کشوری که دارای قدرت ملی باشد، به همان نسبت اقتدار ملی دارد. کشوری که دارای قدرت ملی و اقتدار ملی است، هم در داخل دارای جایگاه خوبی بوده و هم در تعاملات بین المللی دارای قدرت نقش آفرینی است.

کشور‌های ضعیف همواره مورد بی رحمی و نگرش‌های منفی جهان قرار می‌گیرند.

فارس: آیا قدرت تنها در حوزه نظامی قابلیت تعریف دارد؟

امینی: قدرت فقط نظامی نیست. منابع قدرت متعدد است. از جمله قدرت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی. البته مهمترین مولفه قدرت، قدرت نظامی و دفاعی است و این توان مانع از تجاوز دشمن می‌شود.

ایران در منطقه‌ای قرار گرفته و همواره پس از انقلاب همه کشور‌های متخاصم چشم به فضای سرزمینی ما دارند و یا حداقل تهدید به تعرض نظامی کرده اند. در راس آن‌ها آمریکا از نخستین روز پیروزی انقلاب اسلامی هم ما را تهدید کرده و هم به سرزمین ما تجاوز کرده است و در طول دوران دفاع مقدس نیز به طور کامل از رژیم بعث عراق به صورت مادی و تسلیحاتی حمایت می‌کرد.

هم جمهوری خواهان و هم دموکرات‌های آمریکایی هر زمانی که روی کار آمدند، ما را تهدید کردند و همین امروز نیز هدف اصلی آن‌ها از تجاوز به کشور‌های همسایه ایران، محدود کردن ما است و اگر انقلاب اسلامی ظرفیت دفاعی لازم را نداشت، به طور قطع تا به امروز بار‌ها به ایران لشکرکشی می‌کردند.

فارس: تجهیز و تقویت تروریست هایی، چون داعش و القاعده و طالبان از سوی آمریکایی‌ها در همین چارچوب بوده است؟

امینی: در چالش مهمی به نام تروریست‌های داعشی دیدیم که تمام تلاش آن‌ها کشاندن تروریست‌ها به خاک ایران بود. حتی با برخی از گروهک‌های کرد عراقی برای به چالش کشاندن امنیت مرز‌های ایران همکاری کردند. در همین اتفاق اخیر در عراق و حمله به سرکنسولگری ایران در بصره، نشانه‌های واضحی از دست‌های پشت پرده این اتفاق می‌بینیم؛ بنابراین ما همواره در معرض تهدید نظامی هستیم.

فارس: در حال حاضر تنها تهدید نظامی به عنوان مهمترین چالش ما است؟

امینی: اینکه ما همواره در معرض تهدید نظامی بوده و هستیم، به این معنی نیست که تهدید‌های دیگری نداریم. ما در حال حاضر در جنگ اقتصادی هستیم و حتی برخی اوقات تهدید‌ها و جنگ‌های غیر نظامی، از جنگ‌های نظامی سخت‌تر هستند. اما اخلاق تجاوزگران این است که با حربه‌های مختلف وارد می‌شوند.

به طور قطع اگر قدرت نظامی ما تضعیف شود، در اوج جنگ اقتصادی، به ایران حمله نظامی نیز می‌کنند. نشانه‌های این موضوع نیز برای همه روشن است.

فارس: برای مقابله با این تهدید‌ها چه باید کرد؟

امینی: در تعاملات بین المللی موازنه منفی به طور جدی از سوی کشور‌ها پیگیری می‌شود. موازنه منفی به این معنی است که شما متناسب با توان نظامی کشور‌های متخاصم، توان دفاعی و نظامی خود را ارتقا دهید. به همین دلیل است که رهبری معظم انقلاب اسلامی می‌فرمایند «نیرو‌های مسلح باید برای افزایش روزافزون ابتکارات، آمادگی‌ها و توانایی‌ها در میدان‌های علمی، سازمانی، رزمی و پیشرفت‌های گوناگون تلاش کنند».

فارس: آیا به این توان رسیده ایم؟

امینی: در حوزه دفاع از سرزمین‌های ایران اسلامی، در بخش دفاع روی زمین اقتدار کافی داریم و در دوران هشت سال دفاع مقدس تمرین و نمایش بسیار خوبی در این عرصه داشتیم. به همین دلیل است که کمتر قدرتی جرئت کرده ما را در این حوزه تهدید کند. تنها داعش یک بار چنین تهدیدی داشت که با پاسخ قاطع و محکم ایران روبه رو شد.

در دفاع از آسمان کشور و مرز‌ها و حریم دریایی باید تلاش بیشتری انجام دهیم. چرا که تجاوز به آسمان کشور و تجاوز دریایی را تجربه کرده ایم، اگر چه مقابل این تهدید‌ها نیز ایستادگی کردیم.

به همین دلیل تاکید فرماندهی معظم کل قوا و فرماندهان نظامی ما تقویت سازه‌های دریایی، هوایی، موشکی و اطلاعاتی است. البته دفاع زمینی نیز با جدیت پیگیری می‌شود.

به ویژه در حوزه دریایی به دلیل اینکه ممکن است از طریق آب ها، سرزمین ما مورد تهدید نظامی قرار گیرد، باید توان نیروی دریایی متناسب با تهدید‌های موجود ارتقا یابد.

ما به هر میزان بنیه دفاعی خود را تقویت کنیم، به همان میزان محاسبات موثر سیاسی و اقتصادی مناسب تری در جهان می‌توانیم رقم بزنیم. این بنیه دفاعی را هم باید به نمایش بگذاریم تا دیگران بدانند ایران از نظر دفاعی دارای چه توانمندی‌هایی است.

فارس: چندی پیش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با انجام یک عملیات موشکی، مقر یکی از گروهک‌های تروریستی را در خاک اقلیم کردستان عراق مورد هدف قرار داد. این عملیات را هم در راستای نمایش توانمندی دفاعی و نظامی می‌دانید؟

امینی: نه خیر. این عملیات برای معرفی توانمندی دفاعی و قدرت نبود. بلکه عملیات فوق پاسخی جدی و محکم به تعرض به کنسولگری ایران در بصره و برخی اقدامات تروریستی در مرز‌های ایران بود.

ما تعارف با کسی نداریم. به کنسولگری ایران تعرض کردند. در مرز‌ها شیطنت‌هایی کردند و باید جواب این شیطنت‌ها را می‌دیدند. حتی امروز با قدرت می‌توانیم بگوییم که اگر منافع ایران در هر نقطه‌ای از جهان به خطر بیافتد، ما پاسخ قاطع و محکم خواهیم داد.

این عملیات قدرت نمایی نیست، بلکه پاسخگویی است.

فارس: برخی تحلیلگران معتقدند ایران باید به نوعی صبوری کرده و منتظر نتیجه انتخابات کنگره آمریکا باشد. شاید در این انتخابات مخالفان ترامپ پیروز شدند؟

امینی: چه دلیلی دارد که امید‌های خود را در آمریکا و انتخابات آمریکا جستجو کنیم. هیچ زمانی، هیچ یک از گروه‌های آمریکایی با ما همراه نبوده اند؛ بنابراین دلیلی ندارد که آرزو‌های خود را با گفتمان آمریکایی‌ها گره بزنیم.
مثالی در این ارتباط لازم است بیان کنم. در اوج جنگ تحمیلی، آقای ولایتی با طرف‌های متخاصم مذاکرات متعددی داشت. ایشان تعریف می‌کرد هر زمانی که در جبهه‌ها با مشکل روبه رو می‌شدیم، در مذاکرات نیز به مشکل می‌خوردیم، چرا که دستمان برای مذاکره خالی بود.
به هر میزانی که ما قدرت داشته باشیم، دستمان برای مذاکره پر‌تر خواهد بود. اگر ما موشک نداشتیم، توان دفاعی نداشتیم و ظرفیت نظامی ضعیفی داشتیم، معلوم نبود در مذاکرات چه اتفاقی می‌افتاد. امروز مردم احساس می‌کنند که قدرت دفاعی کشور مانع تجاوز دشمن شده و از افزایش این قدرت دفاع می‌کنند.

مردم ما هیچ زمانی نسبت به افزایش توان دفاعی نقدی نداشتند، بلکه برخی از سیاسیون هستند که چنین پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند.

فارس: برخی از تحلیلگران معتقدند که اگر می‌گوییم ایران باید صبوری بیشتری داشته باشد، به این منظور است که بتوانیم افکار عمومی غرب به ویژه در داخل آمریکا را با خود همراه کنیم و ممکن است اقداماتی، چون عملیات موشکی مانع از جذب افکار عمومی شود.

امینی: مگر افکار عمومی در تصمیم گیری و تصمیم سازی‌های مسئولان آمریکایی و سران کاخ سفید نقش دارد؟ اتفاقا احزاب آمریکایی هر زمانی که می‌خواهند با هم رقابت کنند، شیطنت‌هایی را در خارج مرز‌های خود به راه می‌اندازند و از این طریق با هم رقابت می‌کنند.

ترامپ می‌گوید بالاخره ایرانی‌ها با من مذاکره می‌کنند و اگر مذاکره نکنند به مشکل می‌خورند. اگر در مقابل این تهدید کوتاه بیاییم، با مشکلات بیشتری روبه رو می‌شویم. کسانی که تاریخ را مطالعه کرده اند، می‌دانند آمریکایی‌ها هیچ زمانی و حتی در دوران ستمشاهی با ما رابطه خوبی نداشته اند.

در یک دوره‌ای عالی‌ترین مقام ایران مانند پادو کنار رییس جمهور آمریکا می‌ایستاد و امروز این واقعیت مشهود است که آن‌ها برای مذاکره و دیدار با رییس جمهور ایران اسلامی التماس می‌کنند، لابی می‌کنند، پیغام می‌دهند و هر نوع بازی به راه می‌اندازند تا با رییس جمهور ایران دیدار کنند.
اینکه ما هوشمندانه وارد بازی آمریکا نمی‌شویم و رهبری مذاکره را ممنوع فرمودند، به همین دلیل است. مذاکره با گروهی در آمریکا که مدعی صلح بود، نتیجه‌ای نداشت. به طور قطع مذاکره با دولت فعلی آمریکا که به دنبال جنگ افروزی است نیز به هیچ عنوان نتیجه‌ای نخواهد داد؛ بنابراین باید اقتدار خود را افزایش دهیم و یکی از راه‌های افزایش اقتدار، توانمندسازی دفاعی کشور است.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج