رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:دوشنبه ١٣ خرداد ١٣٩٨ ساعت:١٤:٠٩ شماره خبر:٥٥٤٩٥٢
     

عقب‌نشینی آمریکا از 12 شرط پمپئو برای مذاکره با ایران


این نخستین‌بار از زمان مطرح کردن 12 شرط آمریکا از سوی پمپئو است که او می‌گوید بدون پیش‌شرط حاضر به مذاکره با ایران است.

وزیر خارجه آمریکا از 12 شرط سابق خود برای مذاکره با ایران عقب‌نشینی کرد و طی اظهاراتی در سوییس بر آمادگی واشنگتن برای مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران، تاکید کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از "فاکس نیوز"، "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا که عازم یک تور اروپایی شده است، امروز در شهر "بلینزونا" در جنوب سوییس، در نشست خبری مشترک با همتای سوییسی خود اعلام کرد واشنگتن آماده است بدون هیچ پیش‌شرطی با ایران مذاکره کند.

او گفت: "آمریکا آماده است تا بدون هیچ پیش‌شرطی با ایران گفتگو کند، ما آماده مذاکره هستیم."

پمپئو در عین حال بر تلاش کشورش خود برای  آنچه که "خنثی‌سازی سیاست‌های زیان‌بار ایران" نامید، تاکید کرد و گفت: " واشنگتن زمانی حاضر به گفتگو خواهد بود که ایران بخواهد همانند یک کشور عادی رفتار کند."

این نخستین بار طی بیش از 1 سال گذشته است که وزیر خارجه آمریکا از 12 شرط سابق خود برای مذاکره با ایران عقب‌نشینی می‌کند و در اظهاراتی مشابه ترامپ بر گفتگوی بدون پیش‌شرط با ایران تاکید می‌کند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران اظهارات متناقض مقامات واشنگتن را یک جنگ روانی و در راستای سیاست فشار حداکثری بر تهران دانسته و تاکید دارند مادامی که سیاست‌های خصمانه آمریکا و تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران ادامه دارد، تهران حاضر به مذاکره نخواهد بود.

اظهارات پمپئو همچنین در شرایطی مطرح می‌شود که قرار است در هفته آخر خرداد ماه جاری، "آبه شینزو" نخست‌وزیر ژاپن در قالب سفری 3 روزه به تهران بیاید؛ سفری که بنا به تحلیل بسیاری از رسانه‌های غربی با چراغ سبز و تایید ترامپ و به منظور میانجیگری با ایران انجام می‌شود.

ترامپ در چارچوب سفر اخیر خود به ژاپن در اظهاراتی گفته بود کشورش به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست و معتقد است ایران با همین رهبران کنونی خود می‌تواند به کشوری بزرگ تبدیل شود.

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج