رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:يکشنبه ١٧ دی ١٣٩٦ ساعت:٠٩:٢٥ شماره خبر:٥٣٣٨٧٣
     

تعویق سفر مکرون به ایران به‌بهانه آشوب‌ها اقدامی «بچه‌گانه» بود


سخنگوی اسبق وزارت خارجه و سفیر سابق ایران در فرانسه گفت: فرانسه از یک سو می‌خواهد از منافع اقتصادی ایران منتفع و از سوی دیگر به فکر امتیازگیری از سعودی، رژیم صهیونیستی و ایالات متحده است.

حمید رضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت خارجه و سفیر سابق ایران در فرانسه در خصوص جلسه شورای امنیت ملی سازمان ملل در خصوص ناآرامی‌های ایران گفت: دستگاه حاکمه امریکا یا از واقعیات جهان بی اطلاع است یا خود را بی اطلاع نشان می‌دهد؛ و الا هر سیاست‌مداری می‌دانست از جلسه شورای امنیت نه تنها چیزی عاید امریکا نمی‌شود بلکه به ضرر این کشور هم خواهد شد.
 
از قضا از قضا سرکنگبین صفرا فزود/جلسه شورای امنیت علی رغم میل آمریکا به نفع ایران شد

وی افزود: ۱۵ کشور در سازمان ملل بودند، اما به جز دو سه کشور بقیه کشور‌ها از جمهوری اسلامی حمایت کردند. به اصطلاح معروف از قضا سرکنگبین صفرا فزود یعنی امریکا خواست کاری انجام دهد که اوضاع به ضرر جمهوری اسلامی باشد، اما این جلسه در حقیقت باعث رسوایی خودش شد.

آصفی تصریح کرد: اگر شرایط این طور باشد که امریکایی‌ها بیان کرده‌اند جمهوری اسلامی باید هر روز تقاضای تشکیل جلسه شورای امنیت را به خاطر تظاهرات سیاهپوستان و رنگین‌پوستان در امریکا بدهد.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه در این خصوص افزود: سایر کشور‌ها نیز وضع بهتری ندارند مثلا تظاهراتی که اخیرا در فرانسه صورت گرفت سبب شد ۵۰۰ اتوبوس به آتش کشیده شود و ۱۴۰ هزار پلیس برای آرام کردن اوضاع مستقر شدند پس در این صورت لازم بود برای اوضاع فرانسه نیز تقاضای تشکیل نشست اضطراری شورای امنیت را می‌کردیم.
 
آمریکا قافیه را باخته  است

سفیر سابق ایران در فرانسه با تاکید براینکه امریکا در این قضیه قافیه را باخته؛ گفت: سخنرانی جمهوری اسلامی به عنوان آخرین سخنران در نشست شورای امنیت می‌توانست قوی‌تر بیان شود.

زمان سرکوب مردم مظلوم بحرین،آمریکا کجا بود که درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت را بدهد

وی تصریح کرد: ایالات متحده اگر دلش می‌سوخت شرایط بحرین را مدیریت می‌کرد در بحرین اکثریت ۷۰ درصدی به خیابان‌ها ریختند و از سوی دیگر عربستان و امارات نیرو‌های خود را در آنجا برای سرکوب مردم پیاده کردند در آن مقطع امریکا کجا بود که تقاضای تشکیل نشست شورای امنیت را برای اوضاع بحرین بدهد در این شرایط بحرین عملا به اشغال سعودی و امارات درآمد.

آصفی با اشاره به سخنان نماینده فرانسه در نشست شورای امنیت در شب گذشته گفت: در حقیقت فرانسه دو پهلو صحبت کرد از طرفی با امریکا مخالفت کرد و به موضوعات حقوق بشری پرداخت و از طرف دیگر عنوان کرد مسائل مربوط به ایران از طریق خود این کشور باید مدیریت و سر و سامان یابد.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه در ادامه گریزی به مصاحبه اخیر مکرون با شبکه CNN زد و گفت: در این مصاحبه مکرون صراحتا اظهارنظر و آزادی بیان را حق مردم فرانسه می‌داند، اما تا آنجا که اموال عمومی تخریب نشود و عنوان می‌کند ما در قبال تخریب کنندگان اموال عمومی با قاطعیت برخورد می‌کنیم. مکرون در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد دمکراسی کف خیابان‌ها نیست بلکه در پارلمان فرانسه است.
 
دموکراسی در ایران نیز مثل فرانسه «کف خیابان» پیدا نمی‌شود

سفیر سابق ایران در فرانسه با خطاب قرار دادن مقامات فرانسوی گفت: باید به دوستان فرانسوی خود بگوییم در ایران نیز دمکراسی در خیابان‌ها نیست و عقب انداختن سفر مکرون به ایران به بهانه ناآرامی‌های اخیر اقدامی بچه گانه بود. این در حالی است که تظاهرات سال نو هنوز در کشور فرانسه وجود دارد و این کشورخود درگیر تظاهرات وناآرامی‌ها در آستانه سال نوست.
 
سخنگوی اسبق وزارت خارجه تصریح کرد: البته آمدن مقامات فرانسوی به ایران برای ما حس ذوق زدگی و نیامدن آن‌ها نیز باعث نارضایتی ما نخواهد بود.

وی در خصوص موضوع برجام نیز گفت: به نظر من تکلیف برجام از ابتدا معلوم بود و در همان ابتدا در مصاحبه‌ای اعلام کردم به توافق رسیدن به مراتب آسانتر از اجرایی شدن آن خواهد بود.

آصفی با بیان اینکه اروپا در حال حاضر مأمن منافقین شده است گفت: فرانسه باید بیش از هر چیز به این توجه کند که گروه‌های معاند نباید در این کشور جولان دهد.
 
فرانسه ازیک سو به دنبال منافع اقتصادی از ایران و از سوی دیگر کسب امتیاز از امریکاست

وی در پایان خاطر نشان کرد: فرانسه از یک سو می‌خواهد از منافع اقتصادی ایران منتفع و از سوی دیگر به فکر امتیازگیری از سعودی، رژیم صهیونیستی و ایالات متحده است.
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج