رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:شنبه ١٥ دی ١٣٩٧ ساعت:١٠:٤٢ شماره خبر:٥٤٨٠٨٣
     

«نوموفوبیا» یا ترس از بی‌موبایلی


دیکشنری کمبریج واژه نوموفوبیا (Nomophobia) را به عنوان واژه منتخب سال ۲۰۱۸ انتخاب کرده است که به معنی ترس یا نگرانی از همراه نداشتن موبایل یا عدم امکان استفاده از آن است.

واژه Nomophobia از سر واژه‌های No Mobile Phone Phobia گرفته شده است. دیکشنری کمبریج این واژه را به کمک یک نظرسنجی آنلاین بین کاربران خود برگزیده است. دبیران این مجموعه ابتدا چهار واژه منتخب را به عنوان گزینه‌های نهایی امسال انتخاب کردند و سپس آن‌ها را به رای‌گیری گذاشتند. دیکشنری کمبریج در بیانیه خود می‌گوید مردم دنیا احتمالا به اندازه‌ای این اضطراب را تجربه می‌کنند که باعث شده چنین انتخابی داشته باشند.
استفاده از این واژه برای اولین بار به سال ۲۰۰۸ برمی‌گردد. اداره پست بریتانیا مجموعه‌ای بود که یک دهه پیش این کلمه را برای بار اول به کار برد و پس از آن، به مرور کاربرد آن در مکالمه‌های روزمره و تعامل‌های مکتوب افزایش یافت؛ تا جایی که کمبریج در اوایل سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت این واژه را به دیکشنری خود اضافه نماید.
دبیران دیکشنری کمبریج تاکید می‌کنند که نوموفوبیا یک واژه علمی نیست و نباید به این عنوان به کار برده شود.
افزایش استفاده از تلفن‌های هوشمند در زندگی روزمره و مشکلاتی که این مسئله در پی خود به همراه آورده، باعث شده تا مردم استرس‌های تازه‌ای را در خود تجربه کنند.
یک تحقیق روانشناسی نشان می‌دهد ۵۸ درصد مردان و ۴۸ درصد زنان بریتانیا دچار نوموفوبیا هستند.
علاوه بر کمبریج، دیکشنری‌های مطرح دیگری نیز واژه منتخب سال خود را معرفی کرده‌اند.
دیکشنری کالینز واژه یک‌بارمصرف (single-use) را به عنوان واژه سال ۲۰۱۸ برگزیده است. هدف از این انتخاب، توجه بیش از پیش به محصولاتی مانند بطری‌های پلاستیکی، نی و کیسه‌ها است که تنها امکان استفاده یک‌باره آن‌ها وجود دارد.
واژه منتخب دیکشنری آکسفورد برای امسال، سمی (Toxic) است؛ صفتی که این روزها مردم از آن برای توصیف موارد بسیاری مانند دیدگاه‌ها، روابط، فرهنگ‌ها و حتی سیاستمدارها استفاده می‌کنند.
اطلاعات غلط (Misinformation) هم واژه منتخب وب‌سایت dictionary.com است. این وبسایت در توصیف این واژه آورده است: هرگونه اطلاعات نادرستی که با هدف گمراه کردن، منتشر یا پخش می‌شود.
دیکشنری وبستر نیز واژه عدالت (Justice) را برای سال ۲۰۱۸ انتخاب کرده است. وبستر این واژه را بر اساس افزایش جستجوهای آنلاین از بین همه واژه‌های موجود در فرهنگ لغت خود انتخاب کرده است. وبستر توضیح می‌‌دهد «عدالت» در مرکز همه مباحث ملی امسال آمریکا قرار داشته است: عدالت نژادی، عدالت اجتماعی، عدالت کیفری و عدالت اقتصادی.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
برگزیده‌ها